Звідки взялося слово “седан”

Зірки автопрому | понеділок 2 вересня 2013 11:28

Це слово з п’яти букв ми вживаємо часто , адже седан – найпопулярніший в нас тип кузова. Але походження терміна залишається загадкою. Важко навіть зрозуміти , з якої мови приїхало це слово – німці , наприклад , називають той же тип кузова ” лімузином ” . А у французів взагалі є однойменне місто !

Так звідки ж взялося слово ” седан ” ?

За однією з версій , воно з’явилося на півдні Італії – так називали паланкіни , такі собі носилки преміум -класу. Найпростіші з них нагадували крісло з двома прибитими до нього ручками , самі наворочені виглядали як невеликого розміру карети без коліс і коней. У будь-якому випадку пасажир всередині сидів ( ” сидіти ” по- італійськи буде sedere ) на кріслі ( а “крісло” буде sede ) – ось і примітивний транспортний засіб з часом набув ” сидячу ” назву.

За однією з версій паланкін “приїхав ” до Європи з Південної Америки , де іспанці підгледіли ідею у племен інків , за іншою – його придумали в Азії. Такий ” вид транспорту” , до речі , до цих пір користується популярністю під час весільних церемоній в Китаї.

Карети , до речі , були згадані не дарма. Коли їх стали робити все в більшій і в більшій кількості , то поряд з розкішними багатомісними екіпажами з’явилися і дуже компактні , на одного – двох чоловік. Зовні вони нагадували поставлений на колеса паланкін – седан – не дивно , що і слово ” седан ” прилипло до карет з коротким і високим кузовом характерної форми .

Звідси до автомобіля залишався один – єдиний крок. І зробив його в 1899 році Луї Рено – один із засновників однойменної французької фірми . Його дружині набридло то піднімати , то опускати складаний верх сімейного Renault Type B – і Луї встановив на наявне шасі короткий і високий кузов , перетворивши таким чином автомобіль в самохідний седан . Правда , у нас язик б не піднявся назвати цей Type B седаном : двоє дверей , один ряд сидінь … Але тоді під седаном розуміли просто закритий автомобіль – це вже потім почалася вакханалія купе , універсалів і хетчбеків …

Кузов Renault Type B – першого автомобіля з жорстким дахом – за формою справді дуже схожий на ” кузов ” паланкіна .

Офіційно Луї Рено свій Type B седаном не називав – та й інші автовиробники не використовували цей термін до 1911 року , коли ім’я Sedan отримала нова модель забутої зараз американської марки Speedwell . Дверей у тій машини як і раніше було двоє , а от місць – вже чотири . Саме після появи Speedwell Sedan слово ” седан ” почало поступово приймати звичне нам значення : автомобіль з жорстким дахом , що спирається на три стійки , з двома або більше рядами повноцінних сидінь і ізольованим від салону багажним відсіком. Втім , до появи знайомого трьох об’ємного силуету пройшло ще 20 років. Адже спочатку багаж складали в окремий кофр , таку собі величезну валізу , що кріпилася до кузова або безпосередньо на раму. І тільки на початку тридцятих років відділення для багажу ” переїхало ” всередину кузова : вважається , що першим “справжнім” седаном став кузов , який лондонська фірма Barker розробила в 1930 році для установки на шасі Rolls – Royce Phantom II Continental .

Представники Rolls – Royce самі рекомендували своїм клієнтам замовляти унікальні кузова саме у фірми Barker , чиї дизайнери стали авторами першого “справжнього” седана.

Цікаво , що в багатьох країнах слово ” седан ” – так толком і не прижилося. Наприклад , англійці воліють називати цей тип кузова словом saloon , а в Німеччині навіть недорогий седан начебто Renault Logan буде згаданий в оголошенні про продаж як limousine !

Втім , незалежно від назви саме ” трьохоб’емник ” з окремим багажником багато років є найпопулярнішим кузовом легкового автомобіля. З часом у нього з’явилися екзотичні родичі на кшталт хардтопу (той же седан , але без центральної стійки) або Фастбек ( який похилою лінією даху нагадує хетчбек , але як і раніше має ізольований від салону багажник) . А фанати автомобілів можуть тепер години проводити в суперечках про те , наскільки коректно вживати терміни ” дводверний седан” і ” чотирьохдверне купе” …

Сьогодні бюджетний автомобіль – це , як правило , саме седан .

До речі , знавці історії та географії напевно поцікавляться , чи не має слово ” седан ” відношення до міста Седан , під яким років 150 тому відбулася ключова битва франко – прусської війни. Французи тоді з тріском програли – і дехто стверджує , що саме з цієї причини вони воліють позначати кузов седан словом ” берлін ” . Дійсно , існує версія , що в 19 столітті саме зроблені у Седані карети вважалися кращими , через що з часом будь-яку карету стали називати ” седаном ” . Але більшість дослідників вважають цю версію притягнутою за вуха , а схожість слова ” седан ” з ім’ям міста пояснюють простим збігом.загрузка...

Прокоментуй! »

Коментарів поки що немає.

RSS-канал коментарів цієї публікації.

Залишити коментар

Ви повинні зареєструватись щоб залишити коментар.

Коментувати через Facebook

Прохання коментарі залишати українською мовою.

Коментувати через Вконтакте

Прохання коментарі залишати українською мовою.

Найсвіжіші пропозиції на авторинку


Погода на дорогах України

Погода
Погода у Києві
Погода у Львові

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:


Новини партнерівx
Радимо відвідати - завжди цікаво та актуально