Обережно, ями! Як подати позов і отримати компенсацію

Автозакон | п`ятниця 15 лютого 2013 15:47

Днями в ЗМІ з’явилася інформація про нечисленних щасливчиків, які зуміли отримати компенсацію за погані дороги. Але головне не це. Куди більше вражає, що за 2012-2013 рр. кількість подібних позовів можна перерахувати по пальцях. Автовласників влаштовує якість доріг в Україні?

Безумовно, ні. Однак, менталітет українців такий, що мало хто хоче доводити свою правоту через суд і добиватися справедливості. Куди простіше діяти за принципом «моя хата з краю …». Ось тільки на цьому краю сьогодні опинилися всі – від власників радянських ВАЗів до володарів Бентлі.

Ми платимо податки і збори (причому чималі), тому маємо повне право вимагати звіту про розпорядження ними – у вигляді нормальних доріг. Звичайно, кожен зараз подумав, мовляв, не в нашій країні. Але ні – саме в нашій! Довести свою правоту можна. Причому для цього зовсім не потрібно бути юристом, але визначати певним багажем знань необхідно.

Зійшов з асфальтом сніг

Ще навіть не весна, а дороги в Україні – немає. В буквально сенсі. Чи не збрешемо, якщо скажемо, що подібного в нашій країні ще не було. Досить згадати одну лише Одеську трасу, яка перетворилася на танковий полігон.

На цій трасі стало нормальним явищем, коли на узбіччі стоять машини на домкратах. Але нерідко відбувається і так, що автовласники не тільки ушкоджують колеса, але ще і гнуть пороги, пошкоджують амортизатори і взагалі підвіску. Та й аварії, що трапилися через ями, теж відбуваються все частіше. А відновлення авто – задоволення не з дешевих. Як бути?

Незалежно від того, влетів у яму тільки ваш автомобіль або ви зачепили інший автомобіль, об’їжджаючи яму, в будь-якому випадку це ДТП. Отже, якщо хочете претендувати на компенсацію – треба діяти строго за законом.

Порядок дій

Отже, ви потрапили в яму, в результаті чого ваш автомобіль отримав пошкодження. Що робити?

1) Викликати ДАІ

Після потрапляння в яму краще відразу зупинитися і включити «аварійку»

Це необхідно для фіксації дорожньо-транспортної пригоди. Отже, ні в якому разі не потрібно кудись від’їжджати, переміщати автомобіль. Це важливо, оскільки в іншому випадку сенсу викликати ДАІ не буде,  подивитися на стан машини. Є пошкодження – встановіть знак аварійної зупинки і чекайте ДАІ. Якщо яма стала причиною ДТП за участю іншої (інших) автомобіля (ів) – тим більше, не можна переміщати автомобілі.

2) Викликати страхову компанію

Якщо у вас КАСКО – зателефонувати в страхову компанію (СК) можна (і потрібно) в незалежності від серйозності ДТП і кількості учасників. Мета – зафіксувати факт ДТП. Якщо у автовласника є лише поліс ОСАГО – викликати СК доцільно лише в тому випадку, якщо було завдано збитків третім особам.

3) Оформити ДТП

ДАІ дуже рідко визнає факт неякісного дорожнього покриття

Ось тут потрібно бути гранично уважним і педантичним. Треба пам’ятати, що співробітники ДАІ не будуть на сьомому небі від щастя через те, що ви викликали їх лише тому, що потрапили в яму. Та й якщо ви при цьому пошкодили інший автомобіль – їм все одно. Їх завдання – максимально швидко і просто оформити ДТП. Без вашої участі вони, швидше за все, напишуть, що ви не вибрали безпечну дистанцію, перевищили швидкість і взагалі порушили ПДР. Ями, ожеледь – їх не хвилює. Щоб не стати черговим учасником ДТП, який не тільки не зможе претендувати на компенсацію, але ще може бути оштрафований і позбавлений водійського посвідчення, потрібно чітко слідувати до пункту № 4 …

4) Виміри ям і вказівка ​​стану дорожнього полотна

У схемі ДТП необхідно вказати розміри ями, відсутність дорожніх знаків і огорож

В обов’язковому порядку повинно бути вказано стан дорожнього покриття – розміри ями, відсутність дорожніх знаків і огорож. Потрібно наполягти на тому, щоб при вас виміряли глибину і ширину ям (и). Ці дані треба відобразити в схемі ДТП або своїх поясненнях – для експерта, який буде відновлювати справжні причини ДТП. Крім того, нагадайте інспектору про ПДР, де сказано «… у разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об’єктивно спроможний виявити …». Ключове слово тут «об’єктивно»! Якщо ям було занадто багато і / або вони були залиті водою, та й якщо це сталося в темний час доби – водій (тобто ви) ніяк не міг об’єктивно виявити «перешкоду», що стало причиною ДТП. Дуже бажаним було б наполягти на тому, щоб співробітник ДАІ вказав, що ви, наприклад, не змогли «об’єктивно виявити яму з причини …». Уникайте того, щоб співробітник ДАІ вказував у протоколі про недотримання вами дистанції, перевищення швидкості та ін.  У 90% випадках ДАІ так і пише, керуючись ПДР. Звичайно, непросто переконати інспектора у тому, що ви нічого не порушували, а просто не могли уникнути ДТП через погану дороги. Але всі ми знаємо, як це можна зробити. Це крайній випадок. Співробітники ДАІ теж люди і вони розуміють, що таке патрулювати по ямах. Тисніть на розуміння.

5) Сфотографувати все і вся

Фото-і відеофайли повинні зберігатися на пристрої, за допомогою якого вони були зроблені

Не полінуйтеся сфотографувати пошкоджений (е) автомобіль (і) та дефектну ділянку дороги. Благо, фотокамери сьогодні є майже у всіх мобільних телефонах (та й відеореєстратори можуть зіграти важливу роль). Тим більше, що поки приїде ДАІ, часу на фотосесію буде предостатньо. Важливо відзначити, що ні в якому разі не можна видаляти знімки з телефону / фотоапарата / відеореєстратора, оскільки в силу нашого законодавства, фото-та відеофайли мають силу тільки в тому випадку, якщо демонструються з пристрою, за допомогою якого вони були зроблені. Бажано сфотографувати не тільки авто і ями крупним планом, але і зробити декілька фото загальної картини – щоб було зрозуміло місце. Бажано, щоб і час зйомки було вказано. Але це складно.

6) Вимагати вказівки ст. 140 КУпАП

Переконайтеся, що в протоколі про адміністративне правопорушення працівниками ДАІ вказана стаття 140. Ключовим у цій статті є відповідальність «дорожників» за «порушення правил, норм і стандартів в утриманні шляхів, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на дорогах місць проведення робіт».

7) Скласти список свідків, очевидців події, записати їх свідчення

Це потрібно для того, щоб легше було довести свою правоту в суді. До того ж, було б зайво оптимістичним припускати, що співробітники ДАІ зроблять все так, як би хотілося вам. Так що показання свідків зайвими не будуть. Особливо це стосується випадку складання заяви про адміністративне правопорушення

8) Викликати власника дороги

Протокол, складений на дорожню службу, є підставою для формування подальших позовних вимог.
Після приїзду ДАІ, потрібно наполягти на виклику власника дороги. Імовірність того, що він оперативно приїде (та й приїде в принципі) невелика. Але цей момент дуже важливий, хоча завдання не з легких. «Якщо ви збираєтеся покладати відповідальність за ДТП на власника дороги, добийтеся у співробітника ДАІ його виклику на місце ДТП. Тому що протокол, складений на дорожню службу, є підставою для формування подальших позовних вимог. Це стане в нагоді, якщо дорожня служба, отримавши інформацію з ДАІ, спробує негайно усунути недоліки – залатати ями, встановити попереджувальні знаки і т.д. Довести їх провину потім буде досить складно », – рекомендує правозахисник.
Якщо дочекатися власника доріг не вдалося, потрібно з’ясувати, в чиїй зоні обслуговування знаходиться ту ділянку дороги, на якій сталося ДТП.

9) Скласти акт обстеження ділянки

Якщо відповідальний за ділянку дороги таки  приїхав на місце ДТП, обов’язково наполягайте на складанні акта обстеження ділянки вулично-дорожньої мережі з замірами та схемою. Стійте у нього над душею і керуйтеся тим, що власники доріг несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, в тому числі і кримінальну, якщо дорожньо-транспортна подія сталася з їх вини.

Можна пригрозити і тим, що за неналежне обслуговування доріг посадових осіб може чекати арешт на строк від 5 до 10 днів, а якщо є постраждалі чи загиблі – виправні роботи на строк до 2 років або обмеження волі строком до 5 років або позбавлення волі строком до 5 років – ст. 288 Кримінального Кодексу України.

10) Скласти протокол проти власника дороги

Для України практика нерозповсюдження, тому не дивуйтеся, якщо, почувши подібне прохання, співробітник ДАІ дуже здивується. Хоча насправді це його прямий обов’язок. Якщо він відмовиться (а так, швидше за все, і буде) – дійте іншим методом.

Якщо відповідальний за ділянку дороги не приїхав, а інспектор відмовляється складати протокол проти організації, відповідальної за стан дороги, потрібно дізнатися у нього ПІБ начальника підрозділу, в якому цей інспектор працює і вірну назву самого підрозділу. Після – скласти заяву на цей підрозділ з проханням ініціювати адміністративну справу проти організації, відповідальної за стан дороги.загрузка...

Прокоментуй! »

Коментарів поки що немає.

RSS-канал коментарів цієї публікації.

Залишити коментар

Ви повинні зареєструватись щоб залишити коментар.

Коментувати через Facebook

Прохання коментарі залишати українською мовою.

Коментувати через Вконтакте

Прохання коментарі залишати українською мовою.

Найсвіжіші пропозиції на авторинку


Погода на дорогах України

Погода
Погода у Києві
Погода у Львові

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:


Новини партнерівx
Радимо відвідати - завжди цікаво та актуально